Att ge sig på en klassisk saga som ”Snövit” och förflytta temakänsla och språk till nutida stil..och att dessutom göra det på ett lyckat sätt, kräver en god portion humor och självdistans, kryddat med mod och visualiseringsförmåga. Detta är precis avd radarparet Robert Dröse och Anna Norberg gjort i musikalen Snövit, vars Galapremiär på teater Maxim. Fontface hade nöjet att bevista i lördags.
Föreställningen passar lika bra för barn och vuxna och man kommer på sig själv med att både le, skratta, applådera och hålla takten (De sju dvärgarnas temalåt fastnar direkt) utan att behöva fundera på varför. Scenografin är både smart/finurlig, vacker och effektivt funktionell i kombination med rollfigurernas koreografier, som anpassats på ett ibland slap-stick-mässigt sätt, perfekt och tydligt för de yngre.
I huvudrollerna ser vi bland andra Nanne Grönwall som den ondskefulla Drottningen, Ellen Bergström som Snövit och en fumligt tafatt men kramgo Yohio som den unge Prinsen. Alla passar perfekt in i sina rollfigurer och det känns både välrepeterat och spontant på samma gång. men charmigast av alla i Snävit, är den septett ”Dvärgar” som tar hand om Snövit mellan sina pass i guldgruvan de ständigt jobbar i. Här finns sköna nyanser och samspelet i replikerna mellan de sj, lockar fram lika mycket skatt hos alla åldrar, kanske till och med mest från föräldrarna. Den ”norska dvärgen” med sin pikant tillskruvade dialekt, går definitivt inte att värja sig för, man faller pladask.
Den enda lila detalj i hela förställningen som kändes lite irriterande, var att det fanns en störsignal in i ljudsystemet. Detta kan mycket väl ha berott på att många i publiken slarvat med att stänga av sina mobiltelefoner och man bör vara ännu tydligare med krav på att kräva detta innan start. Det klassiska ”Glöm inte att slå på era mobiler EFTER föreställningens slut”, är ofta mer effektivt är tvärt om.
Utan att tveka, får vi kalla Snövit för en dundersuccé och Frontface planterar ett stadigt FFFF++ av fem möjliga, för denna smilbandsstretchare. Tveka inte, bjud er själva och kidsen på en färgstark upplevelse med ”ännu-mersmak”. Boka biljetterna, åk upp till Karlaplan i Stockholm och glöm för all del inte att få med er hem det snyggt lyxiga programhäftet, som håller minnena vid liv långt efter att ridån gått ihop. ENCORE!
På de utvalda bilderna nedan, kan du se några av de celebra gäster som bjudits in av event-arrangörerna, herrar Mikael Aringsjö och Alexander Erwik, som i bästa Galakostymer tog emot gästerna vid entrén, varvat med bilder vi själva tog direkt mot scenen under premiären.
Välkommen att länka TILL vårt reportage men det är inte tillåtet att plocka bilder FRÅN reportaget, de är ©-copyrightskyddade och EXIF-kodade. Högupplösta bilder säljer via bildbyrån www.primepix.se Erwik & Aringsjö
Nanne Grönwall och Kalle Rydberg
Elin ”Snövit” Bergström och Niclas Wahlgren
Dröse, Norberg & Yohio
Yohio
Ensamblen
Comments are closed.