|
Vi befinner oss nu tillsammans med Mr Mike Miyamoto, titulerad Executive General Manager, Yamazaki Distillery & Ohmi Ageing Cellar. Ikorthet är han ansvarig för Suntory, som är tt stort dryckesföretag i Osaka, japan.
Vi låter Mr mike berätta själv:
”Suntory började tillverka whiskey redan 1924, vilket innebär 86 års erfarenhet. Nu ärvi här för att visa Yamasaki Single Malt och Hibiki Blend. Hibiki betyder ”harmony” och det är vad de kinesiska tecknen på etiketten säger.
Vi har lärt oss att tillverka whiskey av skottska whiskeytillverkare. Däremot är ju klimatet annorlunda i japan än i Skottland. Milda vintrar och varma fuktiga somrar, vilket ger viss variation i smaken jämfört med motsvarande skottska produkter, vilket även beror på det japanska källvattnet,
som är av mycket hög kvalitet.”
Eftersom vi primärt var ute på mässan för att prata (och prova) ölsorter, var vi lite tveksamma över att testa starkare varor men efter viss övertalning, doftade och sippade vi lite lätt på de två olika sorterna.
Yamasaki, Suntory Single Malt whiskeyn, är av samma stil som exempelvis Glenfiddich. Den är relativt mild, utan någon ”bränd” känsla och får betraktas som en välgjord och trevlig bekantskap för den som vill testa ett alternativ till sin vanliga favorit.
Den andra, Hibiki Blend, är betydligt vasare och mer bränd i smaken. Vi fann den inte speciellt tilltalande, men å andra sidan
gillar vi heller inte motsvarande europeiska produkter och är som sagt var inga conaisseurer när det gäller produkter över 25% alkohol.
Det var ytterst trevligt att få träffa den artige och sympatiske Mr mike och vi önskar honom lycka till med lanseringen.
När vi lämnade montern, brände det fortfarande på tungan efter Hibikin. Harmonin kanske kommer senare?
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|