Nr 1 2008
Sid 15a

Foto: Reportage: Frontface, Peter Ortvik, Model-images from Trafficmodels set-cards.

Barcelona är mycket trend och fashion.
Därför är det ingen överraskning att
staden kan uppvisa flera
prestigefyllda modellagenturer.

En av dessa är välkända TRAFFIC MODELS,
som dessutom har två toppmodeller med
svensk anknytning, Madelaine Hjort och
Anna Tunhav. Följ med oss på en besök.
På en av Barcelonas största och längsta gator, Avenida Diagonal, inte långt från metrostationen Diagonal, har modellagenturen Traffic Models sitt stora och fashionabla kontor.

När man kommer in i porten, som vaktas av en uniformerad herre à la New York stil, slås man direkt av portuppgångens magnifika arkitektur och utsmyckningar.
Här saknas inget för att kunna spela in vilken lyxfilm som helst. Ytterdörrarnas mässingsbeslag, pelarna och målningarna,
allt är i perfekt skick.
Vi vågar inte ens tänka på vad
hyran för ett så stort kontor som agenturens, ligger på.

Vi plingar på och strax kommer
det en tjej och släpper in oss.
Vi hänvisas till en stor soffa och
ett par fåtöljer, medan hon går längre in i lokalen för att meddela vår ankomst till Yanis som vi
talat med tidigare på telefon och Raquel, som är en av ägarna
och som just anlänt från Madrid
Traffics kontor ligger högt belägen i en fantastiskt vacker fastighet.

Yanis Mouratidis kommer egentligen från Thesaloniki i Grekland men är nu "platschef" på agenturen. En kille som naturligtvis talar perfekt engelska och som kör med "raka puckar", effektivt och utan krusiduller.

Vi förklarar vårt ärrende mer i detalj än på telefon och Yanis ber oss vänta någon minut på en av ägarna, Raquel Gatell, som just nu sitter i  ett telefonsamtal.

Efter några minuter kommer Raquel ut till oss och hälsar.
Hon har en soft framtoning och ser definitivt inte ut att komma från Spanien, vilket hon gör.      >>>

Yanis Mouratidis på sin arbetsplats.

Reportaget fortsätter på nästa sida, klicka på högerpilen  > > > >