Nomineringarna Till Årets Guldbaggar klara.

Igår under en  pressfrukost på anrikaVasateatern i Stockholm, meddelades Guldbaggenomineringarna för filmåret 2016. Lågoddsare, med åtta nomineringar, ärHundraettåringen som smet från notan och försvann. Jätten och Min faster i Sarajevo kommer efter med sex nomineringar och sen finner vi Flykten till framtiden och Den allvarsamma leken på delad tredjeplats med fyra nomineringar var. Guldbaggegalan arrangeras av Filminstitutet i samarbete med SVT på Cirkus i Stockholm den 23 januari 2017.
Petra Mede, även denna gång värdinna/konferencier. Filminstitutets PR-Chef Jan Göransson höll i intervjuandet med den äran. Här med michael Nyqvist. När Herik Dorsin äntrade scenen, blev det svårt att hålla masken.  Sorti Dorsin! Låter väl franskt? Måns Herngren, en av bröderna bakom ”100-åringen del 2”. Iwar Wiklander spelar Julius i 100-åringen. Måns ser nöjd ut, det bör han vara…  
Liv Mjönes spelar bl.a i ”Den Allvarsamma Leken”.Henrik Dorsin i av- och ned-kopplat läge. Anna Asp är Sveriges internationellt mest kända scenograf. 1984 fick hon en Oscar för scenografin i Ingmar Bergmans Fanny och Alexander Jan Göransson med Anna Asp

Nomineringskommittén 2016 bestående av 34 ledamöter i fyra grupper har genom juryförfarande kommit fram till följande nomineringar till 2016 års Guldbaggar. Nomineringarna står i bokstavsordning.

 Bästa film

Hundraettåringen som smet från notan och försvann
Producent: Malte Forssell

Jätten
Producenter: Maria Dahlin & Morten Kjems Hytten Juhl

Min faster i Sarajevo
Producent: China Åhlander

Skörheten
Producent: David Herdies

Sophelikoptern
Producent: Andreas Emanuelsson

Bästa regi

Hanna Sköld
för Granny´s Dancing on the Table

Felix Herngren och Måns Herngren
för Hundraettåringen som smet från notan och försvann

Goran Kapetanović

för Min faster i Sarajevo

 

Alexandra-Therese Keining

för Pojkarna

Bästa kvinnliga huvudroll

Karin Franz Körlof

för rollen som Lydia Stille i Den allvarsamma leken

Maria Sundbom

för rollen som Siri i Flickan, mamman och demonerna

Tuva Jagell

för rollen som Kim i Pojkarna

Jessica Szoppe

för rollen som Enesa i Sophelikoptern

Bästa manliga huvudroll


Jonathan Silén

för rollen som Simon i Det moderna projektet

 

Lennart Jähkel

för rollen som Einis far i Granny´s Dancing on the Table

 

Milan Dragišić

för rollen som Zlatan i Min faster i Sarajevo

 

Anders Mossling

för rollen som 11811 i Yarden

 

Bästa kvinnliga biroll

 

Liv Mjönes

för rollen som Dagmar Randel i Den allvarsamma leken

 

Ia Langhammer

för rollen som Morsan i Flykten till framtiden

 

Svetlana Rodina Ljungkvist

för rollen som Kristina i Hundraettåringen som smet från notan och försvann

 

Sadžida Šetić

för rollen som Radmila i Min faster i Sarajevo

 

Bästa manliga biroll

 

Michael Nyqvist

för rollen som chefredaktör Markel i Den allvarsamma leken

 

Henrik Dorsin

för rollen som Bengan i Flykten till framtiden

 

Iwar Wiklander

för rollen som Julius i Hundraettåringen som smet från notan och försvann

 

Johan Kylén

för rollen som Roland i Jätten

 

Bästa manuskript

 

Jan Vierth och Anders Sparring

för manuskriptet till Bajsfilmen – Dolores och Gunellens värld

 

Johannes Nyholm

för manuskriptet till Jätten

 

China Åhlander, Dragan Mitić och Goran Kapetanović

för manuskriptet till Min faster i Sarajevo

 

Sara Nameth

för manuskriptet till Yarden

 

Bästa foto

Ita Zbroniec-Zajt

för fotot i Min faster i Sarajevo

 

Anders Bohman

för fotot i Sophelikoptern

 

Ita Zbroniec-Zajt

för fotot i Yarden

Bästa klipp

 

Henrik Källberg

för klippningen av Hundraettåringen som smet från notan och försvann

 

Johannes Nyholm och Morten Højbjerg

för klippningen av Jätten

 

Therese Elfström och Tora Mkandawire Mårtens

för klippningen av Martha & Niki

 

 

Bästa Kostym

 

Kicki Ilander

för kostymerna i Den allvarsamma leken

Jaana Fomin

för kostymerna i Flykten till framtiden

 

Moa Li Lemhagen Schalin

för kostymerna i Upp i det blå

 

Bästa ljud/ljuddesign

Jan Alvermark

för ljudet i Ester Blenda

Peter Adolfsson och Henric Andersson

för ljudet i Golden Girl

 

Patrik Strömdahl

för ljudet i Yarden

 

Bästa mask/smink

 

Anna-Carin Lock

för mask/smink i Flykten till framtiden

 

Eva von Bahr och Love Larson

för mask/smink i Hundraettåringen som smet från notan och försvann

 

Eva von Bahr, Love Larson och Pia Aleborg

för mask/smink i Jätten

 

Bästa originalmusik

 

Björn Olsson

för musiken i Jätten

 

Sophia Ersson

för musiken i Pojkarna

 

Jan Sandström

för musiken i Sophelikoptern

 

Bästa scenografi

 

Anna Asp

för scenografin i Den allvarsamma leken

 

Liv Ask och Bengt Fröderberg

för scenografin i Flykten till framtiden

 

Mikael Varhelyi

för scenografin i Hundraettåringen som smet från notan och försvann

 

Bästa visuella effekter

 

Fredrik Nord

för effekterna i Hundraettåringen som smet från notan och försvann

 

Henrik Klein och Petter Lindblad

för effekterna i Siv sover vilse

 

Tomas Näslund

för effekterna i Upp i det blå

 

Bästa dokumentärfilm

 

Don Juan

av Jerzy Sladkowski

 

Martha & Niki

av Tora Mkandawire Mårtens

 

MonaLisa Story

av Jessica Nettelbladt

 

Bästa kortfilm

 

6A

av Peter Modestij

 

Baby

av Lovisa Sirén

 

Kroppen är en ensam plats

av Ida Lindgren

Bästa utländska film

 

Min pappa Toni Erdmann

Regi: Maren Ade

 

Mustang

Regi: Deniz Gamze Ergüven

 

Sauls son

Regi: László Nemes

Övriga priser på Guldbaggegalan

Utöver dessa kategorier delas det också ut priser såsom Hedersguldbagge, Gullspira, Årets Nykomling samt Biopublikens pris (de tre nominerade till Biopublikens pris presenteras den 10 januari).

Guldbaggegalan är den 23 januari 2017 på Cirkus i Stockholm och sänds live i SVT.

Comments are closed.
http://frontface.se/magazine/